Koszt fachowca

Mogłoby się wydawać, że sprawą oczywistą jest, iż gdy coś się psuje najzwyczajniej dzwonimy po pomoc, jednak jak się okazuje nie jest to jednak wcale takie proste. Głównie ze względu na to, iż wielu z nas, o ile ma jakiekolwiek doświadczenie z fachowcami, to jest ono zwykle negatywne. Warto wspomnieć przy tym, że nierzadko zdarza się tak, iż ktoś nie naprawi naszego sprzętu, a za wizytę i tak weźmie pieniądze. Być może zatem zanim wezwiemy profesjonalną pomoc i zapłacimy czterdzieści czy pięćdziesiąt złotych za sam fakt, iż ktoś do nas przyjechał, po prostu spróbujemy sami naprawić usterkę. Warto wspomnieć również o tym, że często zdarza się tak, iż ktoś karze nam wymienić jakąś enigmatycznie brzmiącą część w naszej pralce czy lodówce, a my zgadzamy się na to, nieświadomi tego, że albo wcale nie dostaniemy nowej części, tylko wyciągniętą z innego urządzenia, albo nasza wcale nieźle działająca część z pralki czy zmywarki zostanie zamieniona na nową, by w przyszłości być użytą do naprawy czegoś innego.

Głównym celem reżimu totalitarnego było pozbawienie ludzi życia prywatnego na rzecz społecznego. Władza stawiała na budowę komunistycznych domów, które nazywano komunałami, a inne budowane domy nie miały pomieszczeń kuchennych. Zgodnie z prawem w ZSRR podstawowa powierzchnia mieszkalna na osobę wynosiła dziewięć metrów kwadratowych. Było to tylko prawo zapisane w książkach, natomiast rzeczywistość była zupełnie inna. Ustawy własnościowe były owiane tajemnicą, a w przypadku gdy właścicielem lokalu jest skarb państwa to jest to tajemnica Poliszynela. Pieniądze nie grają żądnej roli, bo w kraju ogarniętym przez komunizm wszyscy są tak samo biedni. Mieszkania nie można wykupić na własność. Można tylko się starać, płacąc duże łapówki urzędnikom, o przyznanie prawa na jego użytkowanie. Teoretycznie dwie osoby chcące mieszkać razem miały prawo do otrzymania wspólnego mieszkania o powierzchni równej sumie dwóch oddzielnych lokali, jakie zamieszkiwały. System komunistyczny zmienił całkowicie postrzeganie domu. Kiedyś było to symboliczne i dożywotnie miejsce zamieszkania rodziny, które mówiło o historii i przeszłości oraz stanowiło perspektywę bezpiecznej przyszłości. Totalitaryzm uczynił z niego miejsce walki i obaw o niepewne jutro.

Wejście do domu przypomina architektonicznie polski dworek. Daszek nad gankiem unoszą dwie drewniane kolumny. Jest tam dość miejsca, aby ustawić ławkę czy fotele i mały stoliczek. Taras nie musi być przecież jedynym miejscem do odpoczywania na łonie przyrody. Dobrym elementem dekoracyjnym mogą być donice z kwitnącymi, wysokimi roślinami. Najlepsze będą donice z naturalnych surowców. Nie należy wybierać plastików. Taras i ganek są na tym samym poziomie ternu i mogą się ze sobą łącza. Uliczkę od furtki wejściowej na posesję można obsadzić różnymi roślinami i kwiatami jednorocznymi. W dłuższej perspektywie dobrym rozwiązaniem może być żywopłot i drzewka ozdobne. Otoczenie domu w dużej mierze powinno zależne od gustów i upodobań jego właścicieli. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystko można obok siebie postawić. Niektóre rośliny mogą nie tolerować się wzajemnie, albo odbierać sobie światło. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na kompozycje. Zbyt duża ilość krzewów i kwiatów również powoduje nieestetyczne postrzeganie ogrodu, a także bark przestrzenności. Dom w mieście jest doskonałym miejscem do życia w zgodzie z natura. Po pierwsze nie ma problemu z segregowaniem śmieci i wydalaniem odpadów. Po drugie na podwórku mamy szansę stworzenia prawdziwej dżungli! Odrobina wyobraźni i jesteśmy w stanie stworzyć niesamowitą aurę wokół domu! Do stworzenia takiej aury na pewno potrzebny jest zbiornik wodny. Może to być albo oczko wodne z rybkami i piękną wodną roślinnością, albo mały strumień ze skałami, żyjątkami wodnymi i roślinnością bagienną. Oprócz tego warto posadzić drzewa zarówno bardziej egzotyczne jak i tradycyjne owocowe, krzewy i wszelakie kwiaty.