Jaki projekt domu?

Można miesiącami szukać wśród gotowych projektów takiego, który nam się wreszcie spodoba. Jeśli jednak stale nie znajdujemy takiego, można pomyśleć o zorganizowaniu własnego projektu. Jest to droższa opcja od przyjęcia gotowego projektu jakiegoś architekta. Jednak koszty zwracają się, kiedy do tańszego gotowego projektu wprowadzamy poprawki. Za naniesienie poprawek są pewne koszty. W czasie budowy tez wszystko się skraca. Dodatkowo trzeba zapłacić za adaptację gotowego projektu. Przed dylematem wybory gotowego albo własnego projektu stoją najczęściej skrajni dyletanci, albo ci, którzy nie mają zbyt wygodnej i optymalnej , standardowej działki na budowę domu. Na przykład kiedy maja wyjazd z domu od południa, a chcą mieć jednocześnie na południu taras. Własny projekt można ograniczyć do takiej kwoty, jaką przeznaczyliśmy na budowę domu.

Gdy zaczynamy myśleć o domu, często podchodzimy do sprawy materialnie i myślimy o budynku, ale dom to nie tylko cztery ściany, cegły i inne materiały użyte do jego wybudowania. Dom to także rodzina. Oznacza wszystkie więzi, które łączą jej poszczególnych członków. Nie można go stworzyć w jeden dzień. Zazwyczaj mówi się o budowaniu domu od początku małżeństwa, potem pojawienie się dziecka, a następnie kolejnych dzieci i tworzenie razem wspólnoty. Jest bardzo ważne, żeby rodzina trzymała się razem, w końcu rodzice i dzieci znają się bardzo dobrze, bo mieszkają pod wspólnym dachem, wspólnie uczą się nawzajem swoich przyzwyczajeń i charakterów. Dom to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczucia jakie nas łączą, które trzeba stale pielęgnować. Budynek jest tylko miejscem, w którym przebywamy i nie ma takiego wielkiego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać, że dom buduje się przez całe życia i cały czas trzeba o niego dbać i kochać siebie nawzajem.

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Na co się zdecydować? Takie pytanie zadają sobie osoby, które budują dom. Wybór ogromny, ale żeby wybrać najodpowiedniejszy musisz wiedzieć, jakie są korzyści z każdego rodzaju. Blachodawkówka. Musisz zwrócić uwagę na ilość powłok znajdujących się rdzeniu stalowym. Grubość rdzenia nie powinna mieć nie mniej niż 0,5mm. Ta grubość odnosi się do samego rdzenia a niepołączonego z powłokami. Następną istotną sprawą jest grubość ocynku. Powinna mieć ok. 260 mikronów. Jeżeli masz zamiar wybrać dachówkę pamiętaj, że od jej koloru zależy reszta elementów takich jak okna czy tynki. Musisz wybrać również jej typ. Dostępne są: dachówka holenderska posiadająca charakterystyczny poprzeczne przekroje w kształcie litery "S". Drugi typ to dachówki karpiówki, które na dachu sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych. Kolejny, który warto polecić to marsylki- posiadają dwa równoległe wgłębienia oraz ostre wyraziste światłocienie. Oczywiście dach można pokryć blachą, ale to jest sposób popularny 20 lat temu. Dlaczego? Ponieważ wymaga wielokrotnego malowania co najmniej co 5 lat. Owszem cena blachy jest niższa od dachówki, ale podczas jej eksploatacji, końcowa cena jest znacznie niższa. Pamiętaj, że od kształtu i rodzaju pokrycia dachowego zależy charakter budynku, wiec nie podejmuj tej decyzji zbyt pochopnie.