Handel międzynarodowy

Zarządzanie pieniędzmi Handel międzynarodowy jest bardzo ważną częścią gospodarki naszego kraju oraz całego świata. Dzięki nim bowiem mamy dostęp do bardzo wielu produktów i towarów, które trafiają do nas nawet z najodleglejszych rejonów świata. Chociażby z USA każdego roku importuje się setki pojazdów, bardzo dużą ilość ubrań, zabawek, a niektórzy sprowadzają także łodzie czy inny sprzęt, który w Polsce jest wręcz rozchwytywany. Jedynym minusem importu z USA jest fakt, że trzeba płacić VAT. Mimo to i tak się bardziej opłaca. Wszystko to za sprawą niskich cen – produkty z importu można bowiem nabyć, płacąc za nie o wiele mniej niż za niektóre towary, wytworzone w naszym własnym kraju. Import więc jest bardzo ważnym elementem całego handlu międzynarodowego. Ponadto w handlu znajduje zatrudnienie znaczna część ludności całego świata. Oferuje im bowiem wiele ofert pracy i wciąż dynamicznie się rozwija. To bardzo ważna gałąź gospodarki i z pewnością bez niej nie mielibyśmy tak wielu produktów na naszym polskim rynku.

Handel detaliczny i hurtowy Mamy handel krajowy i międzynarodowy, ale możemy także zastosować inny podział – mianowicie na handel hurtowy i detaliczny. Oba mają bardzo duże znaczenie. Handel hurtowy to handel, z którego korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa, właściciele sklepów, gdyż dzięki niemu mogą po dużo niższych cenach nabyć towary, które następnie mogą sprzedawać. Handel detaliczny to natomiast handel zajmujący się sprzedażą dużo mniejszej ilości towarów. Potencjalna jednostka, każdy zwykły człowiek, uczestniczy właśnie w handlu detalicznym, gdyż nabywa nieduże ilości produktów. Taki handel ma na celu zaopatrywanie gospodarstw, mieszkań w wyroby spożywcze, zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców. Istnieje więc spora różnica między tymi dwoma rodzajami handlu, lecz każdy z nich jest potrzebny, bowiem każdy ma inny cel. Jeden jest niezbędny dla sklepów, natomiast drugi nie istniałby bez indywidualnych klientów. Oczywiście jest również różnica w cenie. Kupując hurtowo towar kosztuje mniej. Uwarunkowane jest to tym, żeby osoby kupujące hurtowo mogły zarobić sprzedając towar detalicznie.

Handel bogactwem krajów Handel znany jest na świecie od zarania dziejów. Jego wygląd i charakter oczywiście uległy sporej ewolucji. Handel to gałąź gospodarki, która przynosi wielu krajom bardzo duże zyski. Związane jest to przede wszystkim z eksportem towarów do innych krajów. Tak czynią najbogatsze kraje – popatrzymy chociażby na nasz polski rynek, gdzie pełno jest towarów i produktów sprowadzonych z Chin czy ze Stanów Zjednoczonych. Sprowadza się dosłownie wszystko – począwszy od żywności, poprzez ubrania, narzędzia, zabawki, a skończywszy na nowoczesnych i luksusowych samochodach, które są także sprowadzane do naszego kraju i cieszą się od razu dużą liczbą klientów. Gdyby nie handel, z pewnością pracy nie miałoby wiele osób, gdyż to w tej dziedzinie gospodarki ma zatrudnienie największa liczba ludzi na całym świecie. Handel ponadto się wciąż rozwija, wprowadza się bowiem coraz szybsze metody importu wielu towarów. Dzięki temu mamy doskonały dostęp do wielu produktów i towarów, o czym mogli tylko pomarzyć nasi dziadkowie czy rodzice.