drzwi wewnętrzne wrocław

Wady i zalety otwierania na zewnątrz. Większość osób, która chociaż raz kupowała drzwi lub była świadkiem takich zakupów zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z pierwszych pytań sprzedawcy będzie uzyskanie informacji na temat stronności drzwi. O ile ten wybór nie jest trudny o tyle pewien kłopot może stanowić decyzja czy drzwi mają być otwierane na zewnątrz czy do środka. W artykule tym opiszę wady i zalety wynikające z otwieranych drzwi na zewnątrz. W przypadku takiego sposobu otwierania drzwi zalet jest trochę więcej niż wad. Najważniejszymi ich atutami jest możliwość montażu nawet w bardzo małych wiatrołapach, ponad to ułatwiają ewakuacje w razie zagrożenia, montaż zewnętrzny stanowi również swego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ znacznie trudniej jest je wywarzyć. Natomiast mając na uwadze bezpieczeństwo w drzwiach otwieranych na zewnątrz obowiązkowy powinien być montaż zawiasów maskowanych. Inną wadą jest konieczny podest sporych rozmiarów, aby ułatwić otwarcie i wchodzenie do mieszkania. Oprócz tych wad wyróżnić możemy jeszcze kilka innych, które jednak nie mają wpływu na bezpieczeństwo.

Nie ma mieszkania, które nie miałoby drzwi. Odkąd wyszliśmy z jaskini i nie jesteśmy uważani za ludzi pierwotnych, to drzwi nam towarzysza na każdym kroku. Nawet w zacofanych czasach średniowiecza i wcześniej używaliśmy takiego dobrodziejstwa jak drzwi lub wrota. Dziś wprawdzie architektura wygląda zupełnie inaczej, jeśli ja porównywać z tą sprzed setek lat, ale drzwi wciąż są podstawowym elementem budowli. Domy są naszą ostoją, to miejsce gdzie czujemy się bezpiecznie i gdzie odpoczywamy, a skoro wiąże się to z naszym relaksem i odpoczynkiem, to musimy pilnować, by nam drzwi nie skrzypiały. Zazwyczaj domy dzielimy z innymi mieszkańcami, a skrzypiące drzwi potrafią nas obudzić i wprawić w podły nastrój. Pilnujmy więc, by wszystko w zawiasach było przesmarowane jak trzeba. Tylko dbałość o drzwi zapewni nam oczekiwaną ciszę i spokój. I bynajmniej - nie chodzi tylko o drzwi wejściowe, ale i te pokojowe.

Materiałami budowlanymi używanymi w Afryce są na ogół: drewno, glina, ziemia. Trudno wydobywany i rzadki kamień stosuje się tylko do budowy murów, otaczających wioski. Istnieją tutaj trzy typy domów. Pierwszy z nich stanowią domy czworokątne o dachu dwuspadowym lub tarasowym drewnianym, drugi to domy pasterskie, czyli zwykłe namioty a trzecie to domy okrągłe lub prostokątne, kryte na ogół strzechą. Domy są często tak ustawione, że tworzą zespół chat połączonych murkiem i stanowią miejsce zamieszkania członków jednej rodziny. Wszystkie chaty rozmieszczone są wokół jednego dziedzińca, który ma tylko jedno wyjście na zewnątrz. Są niezależne od siebie i pełnią ściśle określone funkcje: jedna jest sypialnią męża, jedna służy za kuchnię, inna za kurnik a kolejna za spichlerz, w którym trzyma się zboże. Do budowy chat używa się gliniastej ziemi zmieszanej z wodą i ugniecionej nogami. Z tak otrzymanego budulca formuje się cokół, na którym wznosi się ściany. Spichlerze, w których przechowuje się zapasy, są budowane na podwyższeniu, by nie groziły im silne deszcze burzowe. Ściany zewnętrzne pokryte są rodzajem tynku, malowanego we wzory o żywych barwach.